Co vlastně prodáváme

Jasně že nejsme ve škole! Nemusíte nič šprtat, ale třeba se vám vysvětlení pár výrazů bude hodit. Pochopíte, o co běží, a pak můžete machrovat termíny ze šperkařského slovníku :)

Tip jak vyhledávat: výrazy jsou řazeny abecedně!

Oxidace
je proces, kdy šperk vlivem působení vzduchu, parfému, vody, potu apod. černá. Je to přirozená vlastnost stříbra, proto je dobré šperky pravidelně čistit speciálními roztoky nebo ubrousky. Pro potlačení oxidace se používají různé povrchové úpravy stříbra (zlacení, rhodiování).

Polodrahokamy
jsou minerály, které nesplňují podmínku drahokamů (např. mechanická odolnost, barevná stálost, lesk a barva,...). Mezi polodrahokamy se řadí např. tygří oko, tyrkys, hematit, zirkon, rubín, jaspis, ametyst,...). 

Rhodiování
je proces, při kterém je na šperk nanesena tenká vrstva rhodia. Je to velmi tvrdý a otěruvzdorný kov a zajistí šperku lepší vlastnosti - je odolnější proti poškrábání, potlačuje oxidaci (černání) a také zlepšuje vzhledové vlastnosti - šperk se více leskne.

Sterlingové stříbro
je výraz pro slitinu stříbra o ryzosti 925/1000. Jinými slovy obsahuje 92,5 % stříbra, zbytek jsou ostatní kovy (např. měď). Jedná se o nejčastěji používanou slitinu pro stříbrné šperky.

Sulfidace
je proces principiálně stejný jako oxidace. Vlivem působení okolí dochází ke změná na povrchu šperku, nejčastějí černání.