Nejen ženy rády nosí šperky. Jedním ze symbolů, který rádi nosí i muži, je křížek. Ten je asi nejpopulárnějším náboženským symbolem. V jednoduchosti a čistých liniích je skryta krása.
Symbol je znamení, které v sobě skrývá poselství. Připomíná nějakou událost, osobu, nebo čin. Kolem nás je jich nespočet. Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších symbolů je kříž.
Dříve označoval důležitá místa, kde se událo něco významného. Zde někdo zemřel, zde je pochován, tady se odehrál důležitý akt nebo historický milník. Později se stal náboženským, celosvětově známým, symbolem.
Co kříž znamená?
Kříž je setkání dvou směrů – horizontálního a vertikálního. Ty jsou spojovány s dimenzí ducha a těla, s mužem a ženou. V místě, kde se směry setkají, je bod pochopení prostoru. Znamená křižovatku, kde je třeba se rozhodnout, kterou cestou se vydat.
- Pozemská horizontála je přesně daná a je kratší. Tvoří lidský (světový) prvek.
- Vertikála je neomezená, začíná v zemi a vztahuje se k nebi. Je božským prvkem kříže.
Rozděluje svět na čtyři elementy, čtyři světové strany. Počátek tohoto symbolu nacházíme v nářadí k rozdělání ohně. Jeho vzplanutí bylo posvátné.
Nářadí k rozdělávání ohně bylo dřevěné a skládalo se ze dvou částí:
- Pramanta (nebozez) měla tvar našeho písmene T. Třením v jamce kříže se zažehl oheň.
- Kříž ze dvou dřívek, v jejichž křížení byla již zmíněná jamka, která byla považována za sídlo Maji, bohyně tvůrčí síly. Jejím synem byl Agni (odtud "oheň"), který měl dva otce. Tvasti byl jeho otcem pozemským a byl tesařem – tvůrcem nářadí. Savitri byl otcem nebeským.
SYMBOLIKA KŘÍŽE
Kříž protíná dvě cesty, dva směry. V jejich středu najdete rovnováhu.
- Symbol setkání jako propojení mužského a ženského elementu.
- Symbol rovnováhy a vyrovnanosti.
- Kříž má schopnost vstřebat negativní energii a měnit ji na pozitivní.
- Plní ochrannou funkci proti zlu.
Kříž a křesťanství
Zprvu se v křesťanství s křížem jako symbolem nesetkáte. Jeho místa zaujímala ryba. První zmínky se objevují v křesťanských spisech až na počátku 2.století. První vyobrazení kříže s Ježíšovým tělem se nalézá na dveřích baziliky S. Sabina na římském Aventinu, a ty pochází dokonce až z 5.století.
V křesťanství představuje vítězství Krista nad smrtí a hříchem.
Kříž jako šperk
Setkáváme se s ním stále častěji. Šperk ve tvaru křížku zdobí krk, dekolt i ruce. Své místo má i u známých osobností, které jej využívají jako talisman.
I Vás může provázet na cestě životem. Bude Vás navigovat a pomůže zvolit ten správný směr, kterým byste se měli dál ubírat. Pomůže udržet životní rovnováhu. Nemusí být nijak velký. Bude se vyjímat na krátkém i dlouhém řetízku.
Vyznáváte heslo „V jednoduchosti je krása“? Pak sáhněte po jemném náhrdelníku s křížkem bez dalších ozdob. Ti ostatní mohou volit mezi stříbrným šperkem - křížkem se zirkony nebo křížkem se strukturou peří.