Lotos

Jaká je symbolika lotosového květu?

 

Milujete decentní, a přesto krásné a oslňující šperky, které mají nějaký hlubší význam? Hledáte talisman, který vás bude provázet na cestě životem? Pak by vás mohl oslovit šperk s motivem lotosového květu!

Lotos představuje znovuzrození, krásu, čistotu, spiritualitu i vznik nového života. Je symbolem harmonie mužského a ženského světa. Uctívali ho již staří Egypťané, dodnes ho ctí Indové a buddhisté, pro které je symbolem čistoty a cudnosti.

 

Lotosový květ napříč náboženstvím

Lotosový květ byl významným symbolem už pro naše prapředky. Co pro jednotlivé kultury znamenal a znamená?

 

Lotosový květ a buddhismus

Podle buddhistických mýtů je lotos prvním květem, který se na světě objevil. Představuje cestu života, kterou je třeba dojít k osvícení. Vyrůstá z bahna, prodírá se špinavou vodou, až se objeví čistý na hladině.

Význam zde hraje i barva květu. Bílá je symbolem duchovní dokonalosti, červená představuje čistotu srdce a vášeň. Modrý květ lotosu symbolizuje moudrost vědění a vítězství ducha nad smysly. Růžový je určen jen pro nejvyšší bohy, protože je nejkrásnější a nejvzácnější.

Bílé květy lotosu v buddhismu symbolizují čistotu a dlouhý stonek buddhistické učení, které povznáší mysl z bahna. Otevřený květ představuje osvícení, poupě potenciální možnost osvícení.

 

Číňané spojují nejlepší lidské vlastnosti s lotosem

Jeden starý čínský mýtus praví, že na zvláštním západním nebi se nachází lotosové jezero a každá květina, která v něm roste, je spojená s duší zemřelého. Když květina rozkvete, byl to dobrosrdečný a mravný člověk. V opačném případě lotos zvadne.

 

Lotos a islám

I tady má lotosový květ své místo. V textech se nachází na „sedmém nebi“, napravo od trůnu Alláha. Je symbolem Božského Ducha, trojlistý lotos symbolizuje mladé a nové lidstvo.

 

Lotosový květ a hinduismus

Podle hinduistických mýtů celá země pluje na vodě na velkém lotosovém květu. Má se za to, že lotos vyrostl přímo z pupku boha Višnua. Ten je také vždy vyobrazován sedící na lotosovém květu, stejně jako Brahma.

 

Lotos a staré egyptské mýty

Podle nich byl lotos první bytostí na Zemi. Povstal z prvotních vod a světla. Stal se symbolem Slunce, byl ztělesněním boha Nefertema. Lotosové květy najdete vyobrazené ve staroegyptských hrobkách, chrámech, sloupech i novodobých stavbách.

 

Stejně jako se lotosový květ prodírá špinavou vodou na hladinu, kde se zjeví čistý a zářivý, tak i člověk projde za svůj život skrz nevědomost, egoismus, temná zákoutí svých tužeb a iluzí, až se projeví jeho čisté JÁ. Symbolem této cesty je právě lotosový květ.

 

Ozdobte se šperkem s lotosovým květem a užívejte si pocitu dokonalosti, čistoty, znovuzrození a dlouhověkosti i Vy.