Mexická bola a její kouzlo

Není to jen obyčejná těhotenská rolnička

Čekáte miminko a chcete mít se svým děťátkem hluboký a důvěrný vztah? Ano, já vím, že už ho vlastně máte. Ale existuje jedna malá věcička, která vám pomůže vaše vzájemné vazby ještě prohloubit a umocnit. Je to mexická bola, které u nás říkáme andělský zvonek.

IMG_5442

 

Mexická bola je přívešek na delší šňůrce, který nosí těhotné ženy zavěšený tak, aby se volně houpal na úrovni bříška. Přívěšek tvaru kuličky nebo rolničky vydává tiché zvuky, například cinká a přes břišní stěnu je slyší i miminko. Tradiční je tento přívěšek především v Mexiku a na Bali, proto se u nás vžil název mexická, ale pravda je ta, že prakticky ve všech kulturách maminky na konci těhotenství se svými miminky mluví, zpívají jim a odříkávají rytmické říkanky. Přitom předpokládají, že děťátko pozná jejich hlas, nebo cinkot boly i po narození.

 

Co na to lékaři a odborníci? 

Toto zjevně intuitivní chování má oporu v perinatologických výzkumech – všichni už dnes víme, že od 20. týdne těhotenství má děťátko plně vyvinutý sluchový aparát. Ženy, které jsou ke svému těhotenství vnímavé, dokáží vypozorovat, že miminku není jedno, co se kolem břicha děje. Nejdříve si maminka všimne, že miminko reaguje na její hlas. Probudí se například, když matka křičí. A ve chvílích klidu, když si pustí hudbu, pozná, které melodie a rytmy dělají miminku dobře a konejší ho, a při kterých se naopak nikdy neuklidní. Přední neonatologové v četných pokusech ověřili, že děti si zvuky známé před porodem dokonce pamatují a po narození je poznávají. Dokázali to měřením mozkové aktivity novorozenců, při pouštění hudby, kterou poslouchala matka v posledních týdnech těhotenství.

preview-full-IMG_5214

 

Andělský zvonek 

Indiánky zhotovovaly boly z keramické hlíny, kterou zdobily typickými vzory, vypalovaly a věšely vpředu na oděv v oblasti pasu. Je to jednak předmět s daným účelem, ale také ozdoba oděvu, či šperk. My vám nabízíme bolu z rhodiovaného stříbra vypracovanou zcela výjimečným a originálním způsobem. Němečtí šperkaři firmy Engelsrufer pojali design po svém a celý nápad ještě vylepšili. Naše bola, které říkáme andělský zvonek, je malá klícka tvaru slzy, kuličky, nebo srdíčka, do níž se vkládá barevný korálek, který cinká. Korálky se dají libovolně střídat a tím měnit vzhled šperku. Přitom lze využít symboliku barev tak, aby posilovaly váš dobrý pocit a byly v souladu s preferovanými vlastnostmi miminka. Škála nabízených barev je opravdu široká a se symbolikou barev se můžete seznámit zde.

IMG_5479

 

Úkol boly porodem nekončí

Jak je zřejmé z předchozích odstavců, úloha boly není naplněna porodem. Naopak, potom teprve mnohokrát přijde její chvíle. A to vždy, když začne miminko plakat, nebo když je potřeba upoutat jeho pozornost, když si spolu hrajete, když chcete vidět jeho úsměv. Stačí zacinkat andělským zvonkem a děťátko, které si pamatuje jeho zvuk z doby, kdy mu ještě nemohlo nic chybět, se za cinkáním otáčí, přestává plakat, rádo si s rolničkou hraje. Známé zvuky ho uklidňují a konejší.

PA040354

 

Bolu můžete po porodu dál používat různými způsoby:

  • Maminky dál nosí andělský zvonek na krku, jen si zkracují šňůrku tak, aby na ni miminko dosáhlo při kojení a chování.
  • Je možné bolu zavěsit nad postýlku do výšky, kde na ni mimčo dosáhne. Bude ho bavit zvonit si na svůj oblíbený zvoneček.
  • Bolu, či andělský zvonek je také možné schovat do jiné hračky, třeba do plyšáčka nebo textilní panenky.
  • Nezapomeňte však, že andělský zvonek od firmy Engelsrufer je především krásný šperk, který ještě mnohokrát uplatníte jako doplněk u různých příležitostí.

 

Když miminko odroste

Předmět, který je tak spojený s nejkrásnějším životním obdobím je pro každou rodinu památkou. Andělský zvonek budete mít schovaný navždy. Až vaše miminko jednou definitivně odroste, napadne vás, že by bylo pěkné, věnovat mu bolu zase pro jeho děťátko. A indiánky na Bali? Ty to dělají stejně, pro každé dítě mají „jeho” bolu, kterou mu pak dávají do výbavy na cestu dospělostí. Někde dostávají svou bolu dcery, někde i synové. Jenže hliněná kulička nemá takovou výdrž jako naše stříbrné šperky. Ty se opravdu mohou dědit po generace.

 

Vědomé prožívání

Asi se shodneme na tom, že žijeme v době, kdy už pohodlně dosahujeme na vše, co k životu potřebujeme. Nemusíme se honit, abychom se najedli, napili a spali v teple a bezpečí. Ušetřenou energii tak můžeme investovat do zážitků, můžeme víc a hlouběji prožívat všechno to příjemné, co nám život přináší, nenechat si ujít hezké a jedinečné momenty. Na tyto krásné chvíle se připravte, abyste si, až nastanou, dokázaly vychutnat každý okamžik. Andělský zvonek bude vaším hodnotným, důstojným a krásným průvodcem.

65279270_313951296215214_7157138269468098560_n